Kdo jsem a jak žiji

Žijete podle očekávání druhých nebo máme vlastní život?

Všichni to známe, už od útlého dětství od nás naši rodiče, babičky, sourozenci a další něco očekávají. Vidí v nás ty nadané právníky, doktory, magistry. Co když ale projevíme jiný názor, nebo nedej bože se vzepřít! Tak to jsme ti nejhorší. A jen proto, že nechceme splnit ty jejich sny. My přece máme vlastní sny!

V pozdějším věku to není o nic lepší. Najednou jsou tady očekávání, že si najdeme dobrého partnera, které ho si vezmeme a budeme poslušný manžel či manželka a vychováme hodné děti, budeme mít slušnou a jistou práci a chcete-li mít svůj názor nebo náhodou podnikat, tak nepřipadá v úvahu, slyšíte ty věty:

„Myslíš si, že na tebe někdo čeká.“
„Ty a podnikatel, a kdo tě bude živit?“
„To můžeš rovnou peníze vyhodit z okna.“
„Podívej se na sebe, vždyť na to nemáš.“

Poznáváte v tom své blízké? Je to váš život nebo jejich? Ve filmu Bobule2 je krásný citát: „Je lepší si to posrat podle svýho, než podle toho, jak ti radí druzí.“ Moc se mi líbí :D

Naše očekávání

Ale co my sami očekáváme od života? Například jaký by měl být váš partner? … Určitě začnete na mne chrlit jednu věc za druhou, že by měl být krásný, štíhlý, vypracovaný, tolerantní, spolehlivý, takové a makové vlasy … atd.  Jestli však očekáváte, že opravdu takový existuje, který splní váš seznam ve všech bodech, tak přeji hodně štěstí. Na druhou stranu vím, že některé nároky jsou důležité, ale musím si uvědomit, jakou váhu doopravdy mají. Je váš partner menší, nemá blond vlasy, modré oči a vypracované tělo? Je to opravdu to nejdůležitější pro život?

Máme-li takové očekávání, tak nejvíce ubližujeme sami sobě a svého partnera shazujeme, že on není zrovna tím pravým. Myslím si, že přehnaná a neuvážená očekávání mají za následek tak velký počet rozvodů.

Jenže to kouzlo nespočívá v tom najít toho dokonalého člověka, ale v tom ho z něj udělat. Ne ho začít předělávat, ale vidět ty detaily a maličkosti, které ho dělají jedinečným. Věnovat pozornost těm jeho kladům a v tu ránu ty zápory nejsou tak důležité. A hned si uvědomíme, jak skvělého partnera máme nebo jak kouzelné jsou naše děti, kolik úžasných lidí je kolem nás.

Předsudky

A teď na řadu ještě přicházejí ty každodenní očekávání, ty přehnané nároky, bezdůvodné předsudky a nesmyslné požadavky, které jsou rutinou u spoustu lidí a jsou to ty věty typu:

„Myslel jsem, že ti to dojde.“
„Co čekáš, když přijdeš tak pozdě?“
„Čekal jsem, až ty zavoláš nebo napíšeš.“
„Myslel jsem si, že takový nejsi a nic takového nikdy neuděláš.“
„No, čekal jsem od tebe víc.“

Takovéto „myslím to s tebou dobře“ je blbost, takové nesmyslné očekávání nám všem jen ubližují a zklamávají nás pořád dokola.

Nicméně všechny očekávání nemusí být nutně špatné. Očekáváme-li sami od sebe, tak to může být dobrá motivace. Je potřeba však rozlišovat od čeho si můžeme něco slibovat a očekávat a od  čeho to naopak cenu nemá. Nikdy tedy neočekávejme nic od toho co nemáme ve své moci, co nemůžeme přímo my ovlivnit. Jen nešťastní lidé očekávají něco od všeho a od všech, kromě sebe.

Snižme své očekávání, nechme se od života překvapit

Vždy když někdo vytáhne nějaký problém, tak mě štve, že nenavrhne nějaké řešení. Takže já mám tohle řešení na všechny naše každodenní očekávání:

Snižme své očekávání a dovolme ostatním nás překvapit a okouzlit.

Když to uděláme, tak najednou každá situace, každý čin a každý člověk bude pro nás ohromujícím. A nám bude lépe, budeme se cítit klidnější a vyrovnanější.

Pokud jste lídrem, tak asi většinou se svým týmem nastavujete nějaké cíle (očekávání) co chcete splnit. Jsou vysoké. Jenže většinou to jsou jen hranice, kterých často nedosáhneme a jen nás stresují. Končí to pak neustálým zklamáním a tím, že už takovou práci nechceme opakovaně dělat. Kdyžto kdybychom tyto očekávání snížili nebo úplně vypustili, tak abychom jich pravidelně dosahovali, tak by nás to více bavilo. A pro lídra by to mohlo být příjemné překvapení, že tým dosahuje lepších výsledků než kdyby se určily hranice.

Snižme tedy své očekávání na svět a svět nás nepřestane okouzlovat. Nebudeme-li mít žádné očekávání, nezklame nás nic na světě. Tedy dost zklamání!

A co jste od tohoto článku očekávali vy? Napište mi do komentářů váš pohled.

Jsem webmaster a tvůrce webů s úsměvem :)
Tvorba internetových stránek mne fascinuje od chvíle, kdy jsem na internet nahrál svůj první web. Každý web je pro mne umělecké dílo, které může vidět celý svět. Daleko důležitější je však jaký přinese užitek. Nesmírně mne na tom baví hledání jednoduchých řešení a možností propojení podnikání a online světa internetu.
Proto s týmem skvělých webmasterů vytváříme osobní, podnikatelské a firemní webové stránky s jednoduchou editací. Takové, které kvalitně prezentují služby, projekty a produkty všeho druhu.
Navíc jsem nadšený do online vzdělávání. Rád předávám své zkušenosti na blogu, videích a návodech nebo seminářích.

CHCETE DALŠÍ TIPY Z MÉHO BLOGU?

Nechte mi zde svůj email a jakmile budu mít něco zajímavého, tak vám pošlu zprávu.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Osobní údaje zpracováváme podle těchto zásad.