Jak a kde si založit blog - Daniel Križák

Jak a kde si založit blog

Zvažujete, že začnete blogovat a hledáte to správné místo pro svůj blog? V tomto článku vám řeknu, jaké máte možnosti kde si svůj blog založit a taky jak.

Jsou dvě takové základní místa, kde náš blog může být. Tím prvním místem jsou sociální sítě a blogové platformy a tím druhým místem je náš web. Při zakládání blogu je však důležité si zodpovědět otázku, jestli to bude osobní blog nebo podnikatelský / firemní blog. Je to velmi důležité, protože pokud to bude osobní blog, tak je možné volit mezi oběmi místy pro blog, ale pokud zakládáme firemní blog, tak by ta volba měla být jasná a tím místem by měl být náš web. Podívejme se na obě ty místa podrobněji.

Blog na sociálních sítích a blogových platformách

Většina lidí využívá sociální sítě a tak se nám jednoduše naskýtá prostor blogovat tam např. na Facebooku formou poznámek nebo na Linkedin Pulse a i publikování videí na YouTube je blogogování. Pak existují platformy přímo pro blogování jako je světová platforma od Googlu Blogger.com nebo česká nejznámější Blog.cz, kde si lze jednoduše založit blog a začít blogovat. Také do tohoto místa bych zařadil možnost blogovat na některých zpravodajských portálech jako je blog.idnes.cz, kde si lze také založit osobní blog.

Obrovskou výhodou všech těchto možností je, že ty sociální sítě i zpravodajské portály vám zajistí samy vyšší návštěvnost vašich blogových příspěvků, protože na sociálních sítích hned váš příspěvek uvidí vaši fanoušci a odběratelé a na zpravodajských portálech ty nejzajimavější články z blogů se zobrazují ostatním čtenářům daného portálu. Což je super se takto zviditelnit. Jenže je tady i velké ALE.

Takový blog vám totiž nepatří. Vždy se s takovým blogem musíte podrobit podmínkám dané sociální sítě či portálu. A navíc ty podmínky se můžou kdykoliv změnit, takže ve chvíli kdy publikujete příspěvek, tak platí něco a příště už třeba nebudete moct vkládat do příspěvku odkazy nebo nebude fungovat jiná důležitá funkcionalita pro váš blog.

Navíc většina takových blogů neumožňuje základní funkce, které potřebujete, abyste mohli díky blogu vydělávat. Proto jsem říkal na začátku, že pro firemní blog jsou tyto místa nevhodné. S osobním blogem můžete takto začít, ale i přes to většina TOP blogerů, co takto začalo blogovat na sociálních sítích či některých blogových platformách to uvádí, jako velkou chybu, kterou udělali při blogování. Proto jejich i mým doporučením je blogovat rovnou na svém vlastním webu.

Blog na vlastním webu

Teď záleží na tom jestli nyní už nějaký svůj web máte nebo budete zakládat nový.

Pokud už nyní web máte, tak je potřeba se podívat, jak je udělaný. Pokud je přímo naprogramovaný a vy s každou úpravou musíte za programátorem, aby vám na web něco vložil, tak takový web je pro blog nevhodný, protože na blog vkládáte nové a nové příspěvky a takto by se vám to vše zkomplikovalo.

Ideálně potřebujete mít na svém webu tzv. redakční systém, to znamená, že máte k webu své přihlašovací údaje jako administrátor a můžete web upravovat a vkládat nový obsah. Pokud tedy máte takový redakční systém na svém webu, tak je potřeba jen najít v administraci, jestli tam je možnost blogovat, což většina takových systému určitým způsobem umí.

Pokud nemáte na webu redakční systém, tak se domluvte se správcem vašeho webu, že potřebujete nainstalovat redakční systém na tzv. subdoménu, to znamená že když máte adresu www.adresawebu.cz, tak místo toho www na začátku dáte např. blog a vznikne vám adresa blog.adresawebu.cz a zde poběží ten redakční systém, kde budete blogovat.

Jestliže zatím nemáte svůj web, tak budete potřebovat nejdříve si koupit doménu a webhosting a tam si nainstalovat právě ten redakční systém. Což nemusí být složité, protože některé webhostingy vám dávají možnost automatické instalace těch nejběžnějších redakčních systémů.

Jaký redakční systém zvolit pro svůj blog?

Těch redakčních systémů je celá řada, ale ten nejvyužívanější na světě je WordPress, který byl přímo stvořen pro blogování. Navíc na WordPressu nemusíte mít jen blog, ale můžete na něm postavit celý web. I tento můj web běží na WordPressu.

Proč WordPress?

  • systém je v základu zdarma, platíte si jen svou doménu a webhosting
  • většina blogů a cca 20% všech webů na světě běží na WordPressu, má tedy silné zázemí, je dobře zabezpečen a je v češtině
  • snadno se nastavuje a používá
  • díky celé řadě rozšíření (pluginům) se dá přizpůsobit vlastním potřebám

Video návod, jak si založit doménu, webhosting, nainstalovat WordPress a začít blogovat:

Odkazy k videu:

Nyní můžete získat 50% slevu na webhosting u Wedosu, stačí při objednávce zde zadat slevový kód: SUSMEVEM5 (slevový kód se zadává hned v prvním kroku objednávky dole). Akce platí do 30.6.2024

Důležité je však pamatovat na to, že do redakčních systému, tedy i do WordPressu je vždy potřeba doinstalovat grafickou šablonu, která zaprvé určuje vzhled celého webu a zadruhé také rozšiřuje další možnosti ovládání a práci s webem. Doporučuji tedy nepodcenit výběr této šablony.

Šablony existují zdarma i placené. Pokud začínáte, tak na takové spíše přechodné období můžete zvolit tu zdarma, ale mnohdy nastavení takové šablony zdarma zabere tolik času, že se vyplatí raději hned investovat do profesionální šablony, která se navíc jednodušeji přizpůsobuje.

Já vám doporučuji do WordPressu doinstalovat rozšíření Elementor, díky kterému bude tvorba a úpravy webu daleko jednodušší a díky němu si každý zvládne udělat pěkné stránky bez programátora i když není počítačový guru. V Elementoru je připraveno několik desítek vzhledů a šablon takže si vyberete, který se vám líbí a můžete začít blogovat. Případně využijte služeb Webu s úsměvem a nechte si buď jen nainstalovat web nebo využijte služeb webmastera, který vytvoří web s blogem podle vašich představ.

Chcete-li se pustit do tvorby webu s blogem sami, tak koukněte na jakudelatweb.cz, kde najdete praktický návod, jak krok za krokem si vytvořit své webové stránky.

Jsem webmaster a tvůrce webů s úsměvem :)
Tvorba internetových stránek mne fascinuje od chvíle, kdy jsem na internet nahrál svůj první web. Každý web je pro mne umělecké dílo, které může vidět celý svět. Daleko důležitější je však jaký přinese užitek. Nesmírně mne na tom baví hledání jednoduchých řešení a možností propojení podnikání a online světa internetu.
Proto s týmem skvělých webmasterů vytváříme osobní, podnikatelské a firemní webové stránky s jednoduchou editací. Takové, které kvalitně prezentují služby, projekty a produkty všeho druhu.
Navíc jsem nadšený do online vzdělávání. Rád předávám své zkušenosti na blogu, videích a návodech nebo seminářích.

CHCETE DALŠÍ TIPY Z MÉHO BLOGU?

Nechte mi zde svůj email a jakmile budu mít něco zajímavého, tak vám pošlu zprávu.

Komentáře
  1. Jarmila napsal:

    Danieli, dekuji za kvalitni clanek, vice takovych! Krome vaseho navodu jsem nenasla nic jineho, co by me lepe nasmerovalo. Je pravda, ze clovek si to castokrat predstavuje jednoduse a pak mu z toho vseho spadne celist. Jeste ze aspon nekdo umi napsat kvalitni a srozumitelne clanky. Postupne s tim zacnu :-).

  2. Lojzík napsal:

    Já jsem se nakonec rozhodl pro wordpress a placený hosting, který jsem si vybral. Je to sice o něco složitější cesta, než provozování například přes blogera, ale takhle mám alespoň nad vším kontrolu.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Osobní údaje zpracováváme podle těchto zásad.