Redakční systém

Program, díky kterému si uděláte jednoduše svůj web

Dnes už nepotřebujete k tvorbě webu programátora, grafika a kdo ví koho ještě, ale zvládnete si vytvořit internetové stránky i sami a to díky redakčním systémům. Pokud jste ještě na slovo redakční systém nikdy nenarazili nebo vůbec netušíte, co to je, tak i pro vás je tento článek, protože právě zde vám ukáži kouzlo, které redakční systémy umí.

Než začnete zjišťovat více o redakčním systému, tak pro vytvoření svého webu nejdříve potřebujete svou doménuwebhosting. O těchto věcech se dozvíte více v předchozích dvou částech.

Audio verze:

Před 10 roky, když jsme chtěli mít svůj web, tak jsme si museli najít grafika, který nám udělal návrh a pak programátora, který tu grafiku naprogramoval v HTML kódu. Dnes je však tato doba pryč a po roce 2007 se začaly rozšiřovat redakční systémy, které jsou dnes ve velké oblibě. Každopádně je to možnost, jak si v dnešní době můžete jednoduše a levně udělat svůj web, ale má to i své negativa. Pojďme si o redakčních systémech říct více.

Co je to redakční systém

Pro redakční systémy se používá zkratka CMS, která znamená Content Management Systém a v češtině by se to dalo přeložit, jako systém pro správu obsahu. Je to tedy program, který se nainstaluje na webhosting a uživatel bez znalostí programování se do tohoto programu přihlásí svým jménem a heslem a může vkládat a upravovat obsah na svém webu.

Díky těmto systémům se značně snižují náklady na provoz vašeho webu, protože při každé změně na webu nepotřebujete psát programátorovi, ale máte své přihlašovací údaje se kterými se přihlásíte do správy webu a sami si jednoduše obsah na webu upravíte či vložíte např. nový článek na svůj blog.

Určitě jste už slyšeli názvy jako je WordPress nebo Joomla, což jsou právě dva nejrozšířenější a nejpoužívanější redakční systémy na světě. Existují však další desítky těchto systémů, já však volím tyto.

Proč jsou tak oblíbené

A volím je asi ze stejných důvodů, jako další milióny lidí (podle statistik je WordPress používán na 25% webů na světě). Především jde o to, že ty nejrozšířenější redakční systémy mají pozornost mnoha lidí, takže je za prvé vyvíjí nejvíce programátorů a za druhé když potřebujete s něčím pomoct nebo poradit, jak se v daném systému co dělá, tak je velká pravděpodobnost, že brzy najdete odpověď na to, co hledáte. Vždy existuje kolem daného systému komunita lidí, kteří ho milují a rádi vám odpoví na online fórech a diskuzích, která dnes už hojně najdete i v češtině.

Proto tyto rozšířené redakční systémy oproti menším systémům mají tu výhodu, že pokud budete hledat někoho na správu svého webu, tak ho snáz najdete.

V té rozšířenosti však číhá i nevýhoda, protože když používáte stejný systém jako další stovky tisíc lidí, tak hackeři, kteří přijdou na nějakou bezpečnostní chybu, tak jsou schopni napadnout tisíce webů najednou. Proto je dobré mít na svém webu vždy tu nejaktuálnější verzi daného redakčního systému.

Velkou výhodou, díky které je WordPress a ostatní reakční systémy, tak rozšířený je to, že je v základu k použití zdarma. To znamená, že stačí zajít na web daného redakčního systému a stáhnout si jeho aktuální verzi, kterou si nahrajete na webhosting a tam si redakční systém nainstalujete během pár minut. Dokonce některé webhostingy, jako je např. WEDOS dokonce umožňují, že stačí kliknout a redakční systém se vám na webhosting nainstaluje sám (více v návodu zde).

Jak se s CMS pracuje

Redakční systém je většinou sám o sobě dobře použitelný a obsahuje vše potřebné, ale pokud chcete něco navíc, tak to není problém! Máte totiž možnost na internetu najít např. do Wordpressu tisíce grafických šablon, které se dají do systému doinstalovat a změní vám zobrazování a vzhled celého webu. Mnoho z nich je také zdarma a ty kvalitnější a propracovanější se dají pořídit za pár dolarů.

Z mé zkušenosti však vím, že i když si pořídíte krásnou šablonu, tak není úplně snadné ji na webu nastavit tak, aby vypadala, tak pěkně, jako v nabídce nebo v náhledu na webu prodejce. A myslím si, že člověk, který není příliš zdatný na internetu, tak si nemusí s takovou šablonou poradit.

Proto pokud použijete pro svůj web systém WordPress, tak vám doporučuji šablonu MioWeb, kterou si oblíbili jak úplní začátečníci, kteří si tvoří svůj web sami, tak i profesionálové, kteří chtějí vytvořit nádherný web jednoduše.

MioWeb není totiž jen jedna nějaká šablona, je to spíše editor, díky kterému váš web dostane úplně jiný rozměr a moderní šmrnc. Stránky a vzhled webu se dá totiž upravovat jen klikáním a posouváním myši. Prostě kliknete do stránky a dáte třeba vložit obrázek nebo kliknete na text který hned přepíšete. Díky MioWebu nikdy nebyla tvorba webu jednodušší. To musíte prostě vidět! Podívejte se, jak je to jednoduché v druhé půlce videa na jakudelatweb.cz nebo si můžete vyzkoušet, jak se s MioWebem pracuje zde.

Ono to však není jen o vzhledu webu, je možné, že potřebujete i nějaké funkce navíc, které by měl váš web umět a to taky není žádný problém. Do Wordpressu se dají doinstalovávat tak zvané pluginy nebo v Joomle se tomu říká komponenty, které redakční systém rozšíří o funkce, které potřebujete. Např. potřebujete mít na webu fotogalerii, pohyblivé obrázky, formulář k vyplnění, či další funkce, které vás napadnou. Tak si prostě najdete v nabídce plugin, který tu danou věc umí a doinstalujete si ho do redakčního systému.

Opět najdete tyto rozšíření zdarma, ale ty lepší jsou placené. Já doporučuji výše zmíněný MioWeb i proto, že přímo v něm mnoho těch nejpouživanějších pluginů je přímo zakomponovaných a nepotřebujete tedy další rozšíření. Tím pádem i když MioWeb není zdarma, tak ušetříte stovky korun za další rozšíření.

Já jsem při tvorbě webů používal nejčastěji Joomlu, protože mi přišla, že se dá lépe přizpůsobit, ale oproti WordPressu je její používání o něco složitější. Nyní díky tomu, že jsem poznal MioWeb, tak jsem předělal své weby a nové weby dělám jen na Wordpressu právě ve spojení s MioWebem, který mě okouzlil :)

Pokud nebudete chtít investovat do svého webu stovky tisíc korun a nepotřebujete funkce, které nikdo jiný nemá, tak zcela jistě je pro vás volba redakčního systému ta správná. Myslím, že web si zvládnete udělat i sami podle návodu na jakudelatweb.cz nebo si ho nechte udělat profesionály. Můj tým WEBu s úsměvem je vám připraven pomoci.

Napište mi do komentářů, v čem máte web nyní a jak jste se stávajícím stavem spokojeni a také, kam ho chcete posunout dále. Já vám přeji, aby vám web plnil cíle, které po něm chcete :)

Jsem webmaster a tvůrce webů s úsměvem :)
Tvorba internetových stránek mne fascinuje od chvíle, kdy jsem na internet nahrál svůj první web. Každý web je pro mne umělecké dílo, které může vidět celý svět. Daleko důležitější je však jaký přinese užitek. Nesmírně mne na tom baví hledání jednoduchých řešení a možností propojení podnikání a online světa internetu.
Proto s týmem skvělých webmasterů vytváříme osobní, podnikatelské a firemní webové stránky s jednoduchou editací. Takové, které kvalitně prezentují služby, projekty a produkty všeho druhu.
Navíc jsem nadšený do online vzdělávání. Rád předávám své zkušenosti na blogu, videích a návodech nebo seminářích.

CHCETE DALŠÍ TIPY Z MÉHO BLOGU?

Nechte mi zde svůj email a jakmile budu mít něco zajímavého, tak vám pošlu zprávu.

Komentáře
  1. Jan Škola napsal:

    Pěkné, stručné a jednoduché. Díky

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Osobní údaje zpracováváme podle těchto zásad.